ماهی اوزون برون عضوی از خانواده Acipenseridae هستند که شامل 22 گونه مختلف است. به طور کلی ماهی اوزون برون منفرد هستند و قبل از بازگشت به رودخانه ای که برای تولید مثل در آنجا متولد شده اند چندین سال را در دریا می گذرانند. ماده ها از 200000 تا 6 میلیون تخم می گذارند که چسبناک هستند و به بستر شن می چسبند. در طول مهاجرت تخم ریزی، افراد بالغ غذا نمی خورند. هنگامی که بچه ماهی ها رشد می کنند، شروع به مهاجرت به پایین دست می کند و یک ماهی بالغ قبل از رسیدن به بلوغ جنسی 7-8 سال را در دریا می گذراند. این ماهی از نظر طب سنتی دارای ویژگی سرد و مرطوب است. بهتر است بعد از سرو ماهی ، غذاهای گرم بخورید تا سرما از بین برود.

درباره ماهی اوزون برون بیشتر بدانیم

این رژیم توسط سخت پوستان و نرم تنان دنبال می شود. این ماهی می تواند 6 متر (20 فوت) و وزن 400 کیلوگرم (880 پوند) باشد، اما طول معمول آن 1.25 متر (4 فوت 1 اینچ) است. با بلوغ جنسی دیررس می تواند به 100 سالگی برسد (16 تا 18 سال برای زنان و 12 تا 14 سال برای مردان). در سواحل اروپا به استثنای شمالی ترین مناطق و به ندرت در اقیانوس اطلس تا سواحل آمریکای شمالی یافت می شود. مانند سایر ماهی اوزون برون، آنها در رودخانه های داخلی از ساحل تخم ریزی می کنند.
ماهی اوزون برون دریایی اروپایی یکی از بزرگترین ماهیان اروپایی است که در رودخانه ها تکثیر می شود. دارای قسمت بالایی بدن مشکی زیتونی با شکم سفید است. بدن دراز مخروطی تا نوک نوک تیز باریک در پوزه است و فلس های ناکافی پنج ردیف پلاکت های استخوانی سفید رنگ و بریدگی هایی که طول ماهی را می گذرانند را حذف می کند. هالترهای حساس در فک پایین یافت می شوند که به شناسایی شکار کمک می کند و سپس به دهان مکیده می شود.

ارزش غذایی برای ماهی اوزون برون

این یک ماده بسیار سالم است. ماهی و خاویار ماهی اوزون برون در مقایسه با سایر ماهیان دارای پروتئین با کیفیت برتر (اسیدهای آمینه ضروری) هستند.
و دارای ترکیبی خوشمزه است که حاوی اسید گلوتامیک، آلانین، گلیسین و اسید آسپارتیک است. ماهی اوزون برون دارای گوشت سفیدی است که سبک است و استخوان های کوچکی ندارد و خوردن آن را آسان می کند.

• سرشار از پروتئین

ماهی اوزون برون سرشار از پروتئین با قوام متوسط است. با جویدن صحیح پاروتین، یعنی هورمون بزاق ترشح می شود که استخوان ها و دندان ها را قوی می کند. این به رشد بدنی خوب کمک خواهد کرد.

• سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه

ماهی با پوست آبی حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب غیراشباع مانند EPA و DHA است که به جلوگیری از تصلب شرایین کمک می کند.
با این حال، ماهی اوزون برون (گونه های بهتر) حاوی مقدار زیادی از این اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه هستند.

• سرشار از کلاژن

کلاژن برای زیبایی زنان مفید است زیرا ماده ای ضروری برای اتصال سلولی است. گوشت ماهی به طور کلی سرشار از کلاژن است، اما بر اساس گزارش ها، ماهی اوزون برون بیشتر از ماهی قرمز دریایی و قابل مقایسه با ماهی دست و پا است. کلاژن در بدن سفت ماهی اوزون برون است. (مرجع: مطالب همراه برای ارائه در نشست بهار انجمن ماهیگیری در سال 2000 توسط دانشکده شیلات دانشگاه ناکازاکی و موسسه تحقیقات نیروی الکتریکی کیوشو)

• سرشار از کندرویتین سولفات

کندرویتین سولفات اخیراً یک موضوع داغ بوده است و در ترکیب استخوان ها (به ویژه غضروف) یافت می شود. برای حرکت صاف مفاصل و بهبود طبیعی زخم ها ضروری است. بنابراین به کاهش درد در ناحیه کمر و مفاصل، سفت شدن شانه ها، روماتیسم، پوکی استخوان کمک می کند و همچنین به مبارزه با بیماری های کبدی، کاهش شنوایی و فشار چشم کمک می کند. استخوان‌های ماهی اوزون برون سرشار از کندرویتین سولفات هستند و کسی وجود ندارد که نخواهد از استخوان‌ها به عنوان یک ماده تشکیل دهنده استفاده کند!

• سرشار از اسیدهای آمینه

از طریق تجزیه و تحلیل گوشت ماهی اوزون برون، مشخص می‌شود که ماهی اوزون برون نسبت به سایر ماهی‌ها با مقادیر نزدیک به 90 از نظر اسیدهای آمینه غنی‌تر هستند. می توان گفت آنها همچنین حاوی پروتئین های ضروری برای افراد مانند اسیدهای چرب غیر اشباع هستند. (بولتن در سال 1996 توسط دانشگاه زنان کاماکورا).

• سرشار از کارنوزین

با تجزیه و تحلیل اسیدهای آمینه موجود در ماهی اوزون برون مشخص شد که حاوی مقدار زیادی کارنوزین است که نوعی اسید آمینه است. گوشت مرغ همچنین حاوی مقدار زیادی کارنوزین است که دارای آنتی اکسیدان است و در ایجاد طعمی غنی نقش دارد. این چیزی است که خورش ها و سوپ ها را خوشمزه می کند.

مطلب پیشنهادی: خرید آنلاین ماهی سلطان ماهی

ماهی اوزون برون اروپایی که با نام علمی Acipenser sturio شناخته می‌شود، گونه‌ای از ماهی اوزون برون است که در سواحل اروپا یافت می‌شود. به این گونه ماهی اوزون برون اقیانوس اطلس، ماهی اوزون برون بالتیک، ماهی اوزون برون معمولی، ماهی اوزون برون اروپایی، ماهی اوزون برون اروپایی و ماهی اوزون برون دریایی نیز گفته می شود. در حال حاضر، این گونه در معرض خطر انقراض است. این ماهی اوزون برون دارای سر گوه ای شکل است که به یک نقطه دراز ختم می شود. دارای هالترهای حساس در ناحیه صورت است. بدن دارای باله های پشتی است که بسیار دور قرار گرفته اند. بدن دارای پنج خط طولی از صفحات استخوانی است. پشت خاکستری مایل به قهوه ای و شکم زرد است.