خاویار که به عنوان یک غذای دریایی لوکس شناخته می شود، قلیه یا تخم مرغ گونه های مختلف ماهیان خاویاری است. رایج ترین گونه های آن عبارتند از اوسترا اوزون برون، بلوگا، کالوگا، سوروگا، استرلت و هکلبک. رنگ و اندازه خاویار بسته به نوع آن متفاوت است. به طور معمول، مانند مرواریدهای کوچک در رنگ های مختلف از سبز کم رنگ تا سیاه به نظر می رسد. در ادامه این مطلب درباره خاویار ماهی اوزون برون بیشتر صحبت خواهیم کرد.

درباره خاویار بدانیم

خاویار ماهی اوزون برون دارای بافت لزج و طعم شور و ماهی است. معمولاً در مقادیر کم به تنهایی، به عنوان چاشنی، یا روی کراکرهای ساده، برش‌های خیار یا نان تست سرو می‌شود که طعم ملایم اقیانوسی آن را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. علاوه بر این که یک تجربه آشپزی است، لذت بردن از این خوراکی لذیذ ممکن است فواید سلامتی زیادی را به همراه داشته باشد.

مزایای خاویار ماهی اوزون برون

از مزایای خاویار ماهی اوزون برون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. نیروگاه تغذیه

حتی زمانی که خاویار در مقادیر کم سرو می شود، خواص تغذیه ای چشمگیر دارد:
کالری: 75
پروتئین: 7 گرم
چربی: 5 گرم
کربوهیدرات: 1 گرم
ویتامین B12: 236٪ از ارزش روزانه (DV)
سلنیوم: 34 درصد از DV
آهن: 19 درصد DV
سدیم: 18 درصد از DV
همانطور که می بینید، تنها یک وعده بیش از دو برابر نیاز روزانه شما به ویتامین B12 است. ویتامین B12 برای رشد و عملکرد سیستم عصبی شما و همچنین تولید DNA و گلبول های قرمز ضروری است.
یک وعده خاویار ماهی اوزون برون همچنین مقدار کمی کلسیم و ویتامین های A، D و E را فراهم می کند. در نهایت، این غذای لذیذ منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 به نام اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) است. شاید تعجب آور باشد که این اسیدهای چرب پشت بیشتر فواید سلامتی بالقوه آن هستند.
دستورالعمل های غذایی سال 2015 برای آمریکایی ها توصیه می کند که هر روز 250 میلی گرم EPA و DHA دریافت کنید. به راحتی، یک وعده 1 اونس (28 گرم) خاویار، 800 میلی گرم EPA و 1080 میلی گرم DHA را فراهم می کند، که بیش از مقدار توصیه شده را پوشش می دهد.

مطلب پیشنهادی: ماهی اوزون برون

خاویار ماهی اوزون برون چه خواصی دارد؟

2. ممکن است علائم پیری پوست را کاهش دهد

خاویار ماهی اوزون برون از آنجایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است، به دلیل فواید آن برای سلامت پوست مورد مطالعه قرار گرفته است. یک مطالعه اخیر در لوله آزمایش نشان داد که DHA از عصاره خاویار ممکن است سلول های چربی – یا سلول های چربی – را برای تولید آدیپونکتین تحریک کند.
آدیپونکتین مولکولی است که فرآیندهای ترمیم زخم و ضد التهابی پوست شما را بهبود می بخشد، سنتز کلاژن را تقویت می کند و از تجزیه فیبرهای کلاژن جلوگیری می کند. از آنجایی که کلاژن برای ساختار پوست شما مهم است، محققان بر این باورند که عصاره آن ممکن است علائم پیری پوست را کاهش دهد.

علاوه بر این، یک مطالعه 12 هفته ای روی 35 زن با علائم خفیف تا متوسط پیری پوست مشاهده کرد که یک سرم حاوی عصاره خاویار و سایر مواد تشکیل دهنده، صافی، استحکام و خشکی پوست را همراه با خطوط ظریف و پای کلاغی بهبود می بخشد.
با این حال، ناشناخته است که آیا تجویز عصاره خاویار به تنهایی همان اثرات را داشته باشد. در نهایت، از آنجایی که تحقیقات در این زمینه به استفاده از عصاره خاویار در مطالعات لوله آزمایش یا در انسان در ترکیب با سایر مواد محدود می شود، تحقیقات بیشتری برای درک بهتر فواید پوستی خوردن خاویار تازه مورد نیاز است.

مطلب پیشنهادی: خرید آنلاین ماهی 

3. ممکن است سلامت مغز و روان را بهبود بخشد

حفظ یک ذهن سالم در طول زندگی مهم است. تحقیقات امیدوار کننده ای نشان می دهد که EPA اختلالات خلقی را بهبود می بخشد و DHA ساختار مغز را حفظ می کند. بنابراین، اسیدهای چرب امگا 3 موجود در خاویار ماهی اوزون برون ممکن است سلامت مغز و روان را تقویت کند.

اسیدهای چرب امگا 3 عناصر کلیدی غشای سلولی مغز هستند که به مبارزه با التهاب کمک می کنند. محققان حدس می‌زنند که کاهش التهاب در مغز می‌تواند کاهش سلامت روانی را که در بیماری آلزایمر مشاهده می‌شود، کاهش دهد.
علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به افسردگی اغلب سطوح پایین‌تری از اسیدهای چرب امگا 3 دارند، که نشان می‌دهد کمبود این ماده مغذی ممکن است یک عامل خطر برای افسردگی باشد.
برخی تحقیقات حتی نشان می‌دهند که مکمل‌های 1 تا 2 گرم امگا 3 در روز ممکن است اثرات ضد افسردگی بدون عوارض جانبی جدی یا تداخل با داروهای ضد افسردگی رایج داشته باشد.
در حالی که برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مکمل EPA ممکن است برای درمان افسردگی بهترین باشد، برخی دیگر ترکیبی از EPA و DHA را – همانطور که در خاویار یافت می‌شود – موثرتر دریافته‌اند به خاطر داشته باشید که همه مطالعات به این نتیجه نرسیده اند که امگا 3 دارای اثرات ضد افسردگی است و هیچ مطالعه ای مستقیماً به Cav مرتبط نیست.

خاویار ماهی اوزون برون چه خواصی دارد؟
خاویار ماهی اوزون برون دارای بافت لزج و طعم شور و ماهی است. معمولاً در مقادیر کم به تنهایی، به عنوان چاشنی، یا روی کراکرهای ساده، برش‌های خیار یا نان تست سرو می‌شود که طعم ملایم اقیانوسی آن را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. خاویار منبع عالی ویتامین B12 و اسیدهای چرب DHA و EPA است. همچنین سلنیوم، آهن، سدیم و سایر ویتامین ها و مواد معدنی را تامین می کند. محتوای DHA خاویار ممکن است به کاهش چین و چروک و سایر علائم پیری پوست کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

سلطان ماهی مرکز پرورش و فروش ماهی و خاویار اوزون برون

شماره تماس: 01344838830

ایمیل: info@soltanmahi.com

آدرس: آستارا،لوندویل،آبادی: قره سو،خیابان ( جاده قره سو )،بن بست شهید شافعی